Kultura średniowiecza w polsce prezentacja multimedialna

Pobierz

RAMY CZASOWE Początek epoki: 476 rok - upadek cesarstwa zachodniorzymskiego i podbicie Rzymu przez plemiona germańskie Koniec epoki: 1453 r. - upadek Konstantynopola 1455 r. - wynalezienie druku przez Jana Gutenberga 1492 r. - odkrycie Ameryki.. renesansu Jednocześnie średniowiecze uznano za okres upadku kultury antycznej, a więc nazwa wiek średni dotyczy także oceny średniowiecza .Mapa mentalna.. Zobacz demo.. Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie "Bogactwo wielkiej muzyki Chopina" i kultywowanie pamięci o jej autorze, jest misją Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.. Szczególną wagę przywiązywano do rozumu, który jest jedyną drogą do poznania prawdy.Książek biblioteka przechowuje najcenniejsze starodruki i zbiory rękopiśmienne w krajach hiszpańskojęzycznych w tym kodeksy średniowieczne arabskie i greckie archiwaliów pochodzących z byłej Pruskiej Biblioteki Państwowej, znajdujących się od II wojny światowej w depozycie w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.. Decydujący wpływ miała na nią sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna w państwie polskim.Jednocześnie średniowiecze uznano za okres upadku kultury antycznej, a więc nazwa "wiek średni" dotyczy także oceny średniowiecza jako czasów upadku kultury wysokiej.. zgłosił wojtom111 w dniu: 2013-06-18 13:12:15, rozmiar: 8081.86 KB, liczba pobrań: 722.Tu powstała Polska udostępniono w pełnej rozdzielczości cztery plakaty edukacyjne, które przedstawiają życie codzienne i kulturę materialną w Polsce za panowania dynastii Piastów..

Kultura średniowiecza była związana z dominującą rolą Kościoła.

Poniżej mapa przedstawiająca Polskę, Litwę i Państwo Zakonu w XV wieku.. KULTURA RENESANSU - NOTATKA _____ Humanizm - prąd umysłowy i kulturalny Odrodzenia, jego podstawowa idea filozoficzna.. Ramy czasowe: Terminem tym określa się epokę historii i kultury europejskiej między czasami starożytnymi a nowożytnymi.. PREZENTACJE MULTIMEDIALNE: Zasady.. Są to: Plansza nr.. Metoda sześciu kapeluszy De BonoBiblia - odczytana na nowo w stosunku do kultury średniowiecza Tradycja narodowa, rodzima - wzrost znaczenia języków narodowych kosztem łaciny Ramy czasowe Europa: XIV-XVI w.. Została ona nadana przez papieża Giovanniego de Bussisako w XV wieku, jako określenie epoki oddzielającej starożytność od renesansu.. Monarchowie na swych dworach gościli poetów, malarzy i muzyków.. Z dostępu do map mogą korzystać po zalogowaniu członkowie Klubu Polonistów GWO.Kultura późnego średniowiecza w Polsce - powtórka, streszczenie z Śladami przeszłości.. Kultura średniowiecza zarówno w Polsce jak tez w całej Europie była podporządkowana religii.. Wskazówki metodyczne: Cały e‑materiał może być wykorzystany do realizacji zajęć metodą odwróconej klasy.. Św. Polska 2..

Siostra Faustyna autor: Beata Dylla kategoria: prezentacja multimedialna.

Wiele miast i miasteczek założono właśnie wtedy, wybudowano kościoły, uniwersytety i szpitale.. Wtedy uczniowie zapoznają się z informacjami w sekcji "Prezentacja multimedialna" i przygotowują swoje propozycje odpowiedzi.Multimedialne Muzeum na Klifie Trzęsacz, ul. Klifowa 3B, 72-344 Rewal .. Prawdy i mity o alkoholizmie autor: Lidia Zys, Małgorzta Mitko-Lesiak kategoria: prezentacja multimedialna.. Zbiór miastem chrześcijańskim, w którym arabski pozostał nadal .Średniowiecze to epoka, której nazwa pochodzi z łaciny (media aetas, medium aevum) i oznacza wiek średni.. Zobacz demo.. Może się przydać w gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej.. - powrót do źródeł"Scharakteryzuj na wybranych przykładach kulturę średniowiecza w Polsce.. To zdecydowało o kulturowej przyszłości państwa, która została ściśle .Prezentacja multimedialna pomocna w katechezie o historii Kościoła w epoce średniowiecza.. Bogaci panowie i damy w wiekach średnich byli wielkimi mecenasami sztuki.. Średniowiecze, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002.. Style w sztuce - GWO - Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.Po upadku Cesarstwa Rzymskiego następuje w dziejach Europy okres kultury średniowiecza (od V do XV w.). Niepowtarzalne w skali światowejsąwyrzeźbionew soli ołtarze,posągii całekaplice .Kultura w średniowiecznej Polsce - powtórka, streszczenie z Bliżej Historii..

W cieniu Akropolu autor: Wioletta Muszyńska kategoria: prezentacja multimedialna.

Początek średniowiecza wiąże się z 476 r. n.e., tj. upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego, schyłek zaś z wydarzeniami historycznymi XV .S.. Szczur, Historia Polski.. PODZIAŁ CHRONOLOGICZNY ŚREDNIOWIECZA • Wczesne Średniowiecze (V-X w.. Średniowiecze było epoką, której kultura ściśle związana była z sytuacją, jaka miała miejsce w krajach europejskich.. Średniowiecze trwało w Europie od V do XV wieku.Średniowiecze było okresem, kiedy zaczęły kształtować się narody i języki Europy.. Uwzględnia również początki chrześcijaństwa w Polsce.. Przeciwstawiał teocentrycznej kulturze średniowiecznej głębokie i wszechstronne zainteresowanie człowiekiem, jego życiem wśród innych ludzi, jego miejscem w przyrodzie i indywidualnością.Polecamy multimedialne mapy mentalne - rozwijają twórcze myślenie, uprzyjemniają naukę, poprawiają efektywność przyswajania wiadomości, przyspieszają zapamiętywanie tego, co ważne.. Oświecenie określano jako: wiek rozumu, wiek filozofów lub wiek oświecony.. Kopalnia soli w Wieliczce: ilustruje wszystkie etapy rozwoju techniki górniczejw przeszłości; rozciągasięna 9 poziomach, ma 2040 komóri 360 km chodników,tworzącychtajemniczy labirynt.. Średniowiecze w Polsce mieści się w innych ramach czasowych niż miało to miejsce w zach. europie, ale te same czynniki wpłynęły na kulturę średniowieczną w Polsce..

polska kultura w XV wieku:Kultura średniowiecza w Polsce.

Cała kultura poczynając od literatury poprzez teatr, malarstwo a nawet naukę była narzędziem lepszego poznawania Boga.Renesans Giovanni Pierluigi da Palestrina Muzyka renesansu Muzyka renesansu Przedstawiciele na świecie Mikołaj Gomółka Mikołaj z Krakowa Wacław z Szamotuł Przedstawiciele w Polsce Josquin Des Prez Orlando di Lasso Johannes Ockeghem Mikołaj Zieleński Marcin Leopolita Mikołaj z Radomia Sztuki plastyczne Sztuki plastyczne Święta .Prezentacja 1.. Nowoczesne aranżacje i multimedia w połączeniu z oryginalnymi pamiątkami po wielkim kompozytorze sprawiają, że w muzeum czujemy się .Pod koniec wczesnego średniowiecza w europie jeszcze zostały zorganizowane wyprawy (krucjaty) przeciwko Turkom w obronie wiary.. Zobacz demo.. - koniec XVI w. Leonardo da Vinci, Człowiek witruwiański Dewiza epoki "Ad fontes!. OŚWIECENIE Europa XVII - XVIII w.. Ważne zagadnienia: rozkwit polskiej kultury, dominuje gotyk, rozwija się i prężnie działa Akademia Krakowska, w Polsce powstaje kultura stanowa.. Średniowiecze.. Żmudź jest wyraźnie widoczna.Plik Kultura późnego średniowiecza.ppt na koncie użytkownika bouddicea • folder Prezentacje multimedialne - historia cz. I • Data dodania: 16 sie 2010 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Historia wydobywania soli w Wieliczce sięgaXIII wieku, zaśsama kopalnia jest najstarszą,czynnąna świecie.. 1 z serii Kultura Piastów dla dzieci : Pancerni i tarczownicy .5. wtedy to wyodrębniają się i stabilizują nowe organizmy państwowe, a wraz z rozwojem poszczególnych społeczeństw krystalizują się nowe formy przestrzenne, odpowiednio do wymagań ówczesnego życia i obyczajów oraz rodzimej kultury poszczególnych terytoriów.Kultura średniowiecza w Polsce.. Jednoznacznie negatywna ocena panowała aż do XIX wieku.. W związku z upadkiem rzymskich instytucji państwowych Kościół stawał się potęgą nie tylko religijną, ale również kulturową, ekonomiczną i polityczną, mającą decydujący wpływ na kształtowanie umysłowości i kultury średniowiecza.Prezentacja na historię.prezentacja o cechach budowli romańskich i gotyckich przygotowana przez nauczyciela, przygotowanie notatki na bazie prezentacji przez uczniów, praca indywidualna: wyszukanie miejscowości, w których zachowały się romańskie i gotyckie zabytki w Europie, w Polsce, w województwie śląskim i swojej miejscowości.1.. Kultura średniowieczna rozwijała się od końca V wieku do końca wieku XV..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt